Skip to Secondary Navigation Skip to Main Content

Current Domain

Languages

bu bölümde

Alışverişkoliklik Nasıl Yenilir?

Alışverişkolik
Alışveriş dürtüsünden kurtulmak zaman alabilir.

Alışverişkoliklik bir tür dürtüyü kontrol etme bozukluğudur ve çoğu zaman depresyon belirtisidir. Bu nedenle, alışverişkoliklik üzüntü veren duygulara bir tür karşı koyma şekli olarak tanımlanabilir. Pek çok insan depresif hallerine ya da bir grup tarafından kabul görme isteklerine alışverişle karşı koymaya çalışırlar. Bu yüzden, uzmanlar alışverişkolik olan insanların antidepresan ilaçlarla tedavi edilebileceklerine inanırlar. Ne var ki, bu tür ilaçların bu bozukluğu tedavi edebildiklerine dair bir kanıt yoktur. O halde, alışverişkolik olanlarımızın çok geç olmadan, bu bozukluğa kesin çare bulunana kadar, bu tehlikeli bağımlılıklarını durdurmanın bir yolunu bulmaları gerekiyor. 

  1. Öncelikle, alışverişkolik olan kişinin bir sorunu olduğunu kabullenmesi gerekir. Kişi, bu adımdan sonra daha motive olur ve sorununa çare aramaya başlar. 
  2. Kendinize bir bütçe yapın. Haftalık harcayabileceğiniz bir miktar parayı ayırın. Bu miktarı aşacak harcama yapmayın. 
  3. Alışkanlıklarınızı değiştirin. Bir alışveriş merkezine yakın çalışıyorsanız ve iş arkadaşlarınızla sık sık orada buluşuyorsanız, buluşma yerinizi değiştirin. Bu strateji, para harcama isteğinizin kabarmasını önlemiş olur. 
  4. Kredi kartınızı evde bırakın, ve yanınıza yalnızca nakit para alın. 
  5. Tek başınıza alışveriş yapmaktan kaçının. Alışveriş yapmaya gitmek istediğiniz zaman sizi fazla harcama yapmamanız konusunda uyaracak güvenilir bir arkadaşınızla birlikte gidin. Ayrıca, alışveriş yapma dürtüsünü yaşadığınız anlarda da bu arkadaşınızı arayarak biraz sohbet edin.  
  6. Alışveriş yerine sizi rahatlatacak eğlenceli aktiviteler bulmaya çalışın. 
  7. Mağazalar açıkken vitrinli mağazaların yoğun olduğu caddelerden geçmemeye çalışın. Aksi halde vitrinlerde gördükleriniz alışveriş dürtünüzün kabarmasına yol açar. 

Alışverişkolik halinizden kurtulmak istiyorsanız, kendinize bir plan yapın, ve bu planı adım adım uygulamaya çalışın. Eski alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz, ve bunlardan ders alarak sağlıklı davranışlara yönelmeniz biraz zaman alabilir. Ancak yaşantınızı tekrar kontrolünüz altına aldığınız zaman, alışveriş yapmanın sağlıklı yollarını keşfedersiniz. 

5
Ortalama: 5 (3 votes)
Sizin değerlendirmeniz: Hiçbiri
© Yayım hakkı 2001 - 2017 One Global Economy Corporation