Skip to Secondary Navigation Skip to Main Content

Current Domain

Languages

bu bölümde

Anlık İleti ve Sohbet Odaları

Çocuklar anlık iletiler yoluyla iletişim kurmayı severler, ve yetişkinler gibi benzeri nedenlerle sohbet odalarını ziyaret ederler. Bu ortamlarda, benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla tanışıp yeni arkadaşlıklar kurarlar. Ne var ki sohbet odaları, çocuklar açısından pek de güvenli ortamlar değil. Bu tür ortamlar, çocuk kimliğine bürünerek çocuklara zarar vermeye çalışan insanların da tercih ettiği ortamlar.
Anlık İletiler:
  • Çocuğunuzun anlık iletilerinde kişisel bilgilerini Zaman zaman kendisine belli etmeden mesajlarını okuyun.
  • Çocuğunuzun anlık ileti ve e-posta kullanma süresini sınırlayın. Çocuğunuzun ödev yapmak için bilgisayar kullanmasına gerek olmadıkça, bilgisayarlı bir odada ödev yapmasına izin vermemeyi tercih edin.
  • Çocuklarınızın yabancılardan gelen anlık iletiler için engelleme yaptıklarından emin olun. Her anlık ileti programında bir engelleme özelliği bulunmaktadır. Çocuğunuza bunu nasıl ve ne zaman kullanacağını öğretin.

Sohbet Odaları:
  • Sohbetlerin bir gözlemci tarafından sürekli olarak kontrol edildiğinden emin olun. Bu, genelde sohbet programını yöneten bir yetişkin tarafından yapılır.
  • Çocuğunuzun sohbet odasında gerçek adını, kimliğini ya da e-postasını  kullanmasına izin vermeyin. Spam şirketleri bu adresleri kapmakta ve toplu e-postalar göndermek için kullanmaktadırlar.
  • Çocuğunuza bir sohbet odasında tanıştığı birisiyle gerçek dünya ortamında asla buluşmaması gerektiğini söyleyin. Birisi yüz yüze görüşmek istediğinde, bunu hemen size bildirmesi gerektiği konusunda kendisiyle anlaşın.
  • Bir sohbet odasındaki insanların gerçekte çocuk olmayabileceğini, cinsel ilişki peşinde yetişkinler de olabileceğini çocuğunuzun anlaması gerekir.
5
Ortalama: 5 (1 vote)
Sizin değerlendirmeniz: Hiçbiri
© Yayım hakkı 2001 - 2017 One Global Economy Corporation