Skip to Secondary Navigation Skip to Main Content

Current Domain

Languages

Baharın Sizi Durdurmasına İzin Vermeyin: Allerji Mevsimi için 10 Öneri

Mevsim Allerjisi Önerileri

Baharın yaklaşmasıyla içimizden dışarıda daha çok zaman geçirmek, piknik yapmak, çiçekleri koklamak ya da doğada uzun yürüyüşler yapmak gelir. Ne yazık ki, saman nezlesinden muzdarip olanlarımıza spor ve polenler dışarıdaki hayatı zehir eder. Bu allerjik reaksiyona sahip olanlarda görülen en sık belirtiler

 • akan bir burun,
 • gözlerin sulanması,
 • hapşırma,
 • öksürme,
 • yanan gözler ve burun,
 • gözler altında koyu halkalardır.

Siz de baharın bütün güzelliklerini camdan izlemek zorunda kalanlardan mısınız? Amerikan Allerji, Astım, ve İmmunoloji Akademisi allerji nöbetlerinin sıklık ve şiddetini azaltabilmeniz için aşağıdaki önerileri dikkate almanızı tavsiye ediyor:

 1. Evinizde derin bir bahar temizliği yapın, pencereleri silin, raf ve dolapların tozlarını alın, başka toz birikebilecek her yeri temizleyin.
 2. Yaşadığınız bölgede, spor ve polenlerin günün hangi saatlerinde daha yoğun olduğunu araştırın ve bu saatlerde pek fazla dışarı çıkmamaya özen gösterin.
 3. Bahçe işleriyle uğraşırken filtreli maske kullanın.
 4. Evinizde ve arabanızda havalandırma sistemi varda, camları açmak yerine havalandırma sistemini çalıştırın.
 5. Eve ulaşır ulaşmaz ayakkabılarınızı çıkartın, kıyafetlerinizi değiştirin ve bir duş alın. Polen gibi allerjenler kıyafetlere yapışıp kalır. O nedenle, bunların kıyafetlerinizden dökülerek evinizin havasına karışmalarını önleyin.
 6. Çamaşırlarınızı bir süreliğine içeride kurutun. Çamaşırları temiz havada kurutmayı her ne kadar tercih etsek de, böyle yaptığımız zaman allerjenler çamaşırlara yapışır ve evde allerjik reaksiyona yol açar.
 7. Yüzünüz ve vücudunuza yapışan spor ve polenleri gidermek için her gece yatmadan duş alın. Saçlarınızı her gece yıkayamıyorsanız, onları bir bant veya lastikle toplayınız ki, uyurken yüzünüze değmesinler. 
 8. Allerjik reaksiyonu bir ölçü azaltacak bir ilaç önermesi için bir alerji uzmanı ya da bağışıklık sistemi uzmanı ile görüşün.
 9. Allerjik reaksiyonlarda, reçetesiz satılan ilaçlar da son derece etkili olabiliyor. Antihistaminik ve/veya dekonjestan (burun tıkanıklığını önleyici) ilaçlar, burun spreyleri ya da göz damlaları sizi önemli ölçüde rahatlatabilir. 
 10. Astım ve allerji konusunda daha fazla bilgilenmek, ve de ayrıca illere göre polen ve mantar sporu sayım rapor ve istatistiklerine ulaşmak için Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği'nin websitesini ziyaret edin. 
3.333335
Ortalama: 3.3 (3 votes)
Sizin değerlendirmeniz: Hiçbiri
© Yayım hakkı 2001 - 2017 One Global Economy Corporation