Skip to Secondary Navigation Skip to Main Content

Current Domain

Languages

Görgü

Görgü
Görgü kurallarına uymamız toplumsal yaşantımızı kolaylaştırır.

Başkalarının hakkımızda olumlu izlenim edinmeleri ve kendimizi kendi kabuğumuzda iyi hissetmemiz amacıyla görgü kurallarına sık sık başvururuz. İster evde, işte, arkadaşlarımızla, ya da başka ortamlarda olalım, görgülü davranmamız oldukça önemlidir.  

İyi bir görgüye sahip olmak, başkalarına kapıyı açık tutmak ya da teşekkür yazıları yazmaktan daha öteye gider. Başkalarına kapıyı açık tutmak ve teşekkür yazıları yazmak kuşkusuz güzel davranışlardır, ne var ki gerçek nezaketin anlamı daha derinde yatar. Nazik ve başkalarına karşı itinalı olmak, başkalarının hislerine önem vermekle başlar. 

Çevrenize karşı görgülü davrandığınız zaman, onların hislerine saygı gösterdiğinizi belli etmiş olursunuz. Ayrıca başkalarının da davranışları için bir standart oluşturmuş olur, size karşı benzer saygıyla davranmalarına önayak olmuş olursunuz. 

Her kültür ya da birey, nezaket kuralları konusunda farklı kurallara ya da düşüncelere sahip olabilir. Bu bölümümüzde, toplumumuzda yaygın olarak kabul görmüş bazı temel görgü kurallarından söz edeceğiz. 

Bu kurallar, kişiden kişiye ya da duruma göre de farklılık gösterebilir, ancak burada uygulanması her zaman kolay olan tek bir temel görgü kuralından da söz etmek mümkün: Başkalarının size nasıl davranmalarını istiyorsanız siz de onlara öyle davranın. 

 

5
Ortalama: 5 (1 vote)
Sizin değerlendirmeniz: Hiçbiri
© Yayım hakkı 2001 - 2017 One Global Economy Corporation