Skip to Secondary Navigation Skip to Main Content

Current Domain

Languages

Sırasını Bekleme(me) Üzerine...

Sırasını Bekleme(me) Üzerine
Birbirimizin sıra hakkına saygı göstermeliyiz.

Günümüz koşuşturmacasında hepimiz günboyu bir yerlere yetişmek durumunda kalıyoruz. Bir yerlere yetişmemiz gerekmiyorsa da sanki hep zamana karşı yarışmamız gerekiyormuş gibi davranıyoruz. Kısaca pek çok durumda sabırsız davranıyoruz. Sabırsızlığımız yüzünden, örneğin, sırası bizden önce olanın önüne geçmeye çalışıyoruz. Bu tür davranışlarımızla gerginliğe yol açıyoruz. Hatta kimi zaman bu tür davranışlarımız toplumsal yaşamda çatışmalar yaşanmasına da neden olabiliyor. Toplumsal yaşamda, sıranın bize gelmesini beklememiz gereken pek çok durum yaşıyoruz. Bu durumlardan aklımıza gelenleri aşağıda sıralamaya çalıştık: 

  • Konuşurken: Karşımızdakinin konuşmasını bitirmesini beklemeden onun sözünü kesmemeliyiz. Sözümüzün kesilmesi nasıl ki bizi rahatsız ediyor ve buna tepki veriyorsak, biz de başkalarının sözünü kesinlikle kesmemeliyiz, karşımızdaki insanı sabırla dinlemeyi öğrenmeliyiz.
  • Trafikte: Trafikte sıra beklememe sorunu çok sık yaşanır, hatta bu tür durumlar trafiğin tümüyle kilitlenmesine yol açar. Herkes öncelik hakkının kendisine ait olduğunu düşünür, ve ilerlemek ister. Oysa ki sürücüler birbirlerinin yol hakkına saygı duysalar belki de trafik hiç düğümlenmeyecek, herkes rahatça ilerleyecek. 
  • Otobüs durağında beklerken: Durakta otobüs beklerken çoğu kez sıra oluşturulmaz, herkes beklediği otobüs gelir gelmez ona hücum eder. Bu arada durağa son anda gelenler bir anda otobüse ilk binenler oluverir, yaşlı olup da ağır ağır hareket edebilen insanlar en sona kalır. 
  • ATM önünde beklerken: Kimi zaman yan yana aynı işlemleri yapan iki ATM vardır ve insanlar her bir ATM önünde ayrı birer sıra oluşturur. Oysa, böyle bir durumda sıra konusunda haksızlık yaşanabilir, çünkü sizden sonra gelip de diğer ATM kuyruğuna giren kişiye sıra sizden önce gelebilir. Bu tür olasılıklara karşı, ortak TEK bir sıranın oluşturulması daha mantıklıdır. Hangi ATM'nin önü boşalmışsa sırası gelen ona gider, böylece sıra haksızlığı oluşmaz. 
  • Alışverişte: Örneğin, marketin et reyonundan et alacaksınızdır, ancak reyonda görevli eleman et kesmekle meşgul olduğu için sizi görmez. Tam siz ona seslenecekken, o arkasını döner ve sizden sonra reyona gelmiş olan birisine yardmcı olmaya başlar. Bu durumda sıra hakkınız yenmiş olur. Böyle durumlarda, görevlinin bekleyen müşterilere "Sıra kimdeydi?", diye sorması uygun olur, ya da sizden sonra reyona gelmiş olan kişinin görevliye "Sıra hanımefendideydi (ya da beyefendideydi)", demesi gerekir. 
  • Kurumlarda: Günümüzde sıra adaletini korumak için ister hastanelerde ister bankalarda ya da başka kurumlarda olsun, numeratör alma olayı oldukça yaygınlaşmıştır. Ne var ki numeratör sisteminin olmadığı pek çok kurum ya da daire halen mevcuttur. Böyle yerlerde, bankolar önünde yığılmalar meydana gelir, ya da birden fazla banko varsa, yine ayrı ayrı sıralar oluşur, ve sıra konusunda sık sık haksızlıklar yaşanır. Böyle durumlarda, doğal olarak bu kurumların bu tür sorunlara çözüm getirmeleri beklenir, ancak yurttaş olarak bizler de birbirimizin sıra hakkına saygı göstererek bu tür haksızlıkların yaşanmasını önleyebiliriz. 
  • Herhangi bir gişe önünde: Örneğin, herhangi bir bilet gişesinden bilet işlemi yaptırıyorsunuzdur. Tam o sırada birisi sağ ya da sol yanınıza yaklaşır ve gişe memuruna bir soru sorar. Gişe memuru bir anda sizin işinizi yarım bırakır, ve bu kişinin sorunu ile ilgilenmeye başlar. Soru soran kişi sıra hakkınızı çiğnemiştir. Ancak, gişe memuru da sıra hakkınızın çiğnenmesine izin vermiştir. Bu durumda, soru soran kişi de gişe memuru da haksız davranış sergilemiştir. Soru soran kişinin işleminizin bitmesini beklemesi gerekirdi. Gişe memurunun da bu tür davranış sergileyen müşterileri uyarması gerekirdi.  

 

2.6
Ortalama: 2.6 (5 votes)
Sizin değerlendirmeniz: Hiçbiri
© Yayım hakkı 2001 - 2017 One Global Economy Corporation